běžná onemocnění koní....

11. července 2009 v 19:20 | Danka |  různě od koníků
I kůň s tou nejlepší péčí občas utrpí některými běžnými nemocemi.Jakmile poznáte, o co jde, můžete začít s jednoduchým léčením.Kontrolujte u svého koně příznaky neobvyklého chování, místa, kde je kůže odřená, boule nebo otoky a jakékoliv známky kulhání.Kulhání a kolika jsou nejzávažnější problémy, s nimiž se můžete setkat.oba mohou být způsobeny překrmením.

VAJÍČKA STŘEČKŮ
Drobné žluté skvrny na spodní části nohou objevující se v létě jsou vajíčka střečků.Požádejte dospělého, aby je nožem seškrábl.Jestliže si je kůň olíže, larvy střečků se mu ocitnou v tlamě a vylíhnou se v trávícím traktu.Odčervením 3-4krát ročně se larvy zaubí.

ODÍRÁNÍ HŘÍVY
I koně, kteří netrpějí alergiemi nemají alergie, řada z nich si v létě často odírají hřívy a ocasy, což vypadá nevzhledně a způsobuje podráždění.Vetřete koni do kůže benzyl benzonate nebo ho chraňte speciální pokrývkou s kapucí a na obličeji síťkou.

ALERGIE NA KOUSNUTÍ drobných pakomárů způsobuje, že se někteří koně odírají, aby se zbavili podráždění.Většinou bývá zasažena hříva a ocas.
PAKOMÁŘÍ většinou koušou brzy ráno a navečer, tudíž nejlepší ochranou je nepouštět v tu dobu koně do výběhu.

BENZYL BENZONATE, který koupíte v drogerii, se vtírá ke kořeni hřívy a ocasu a pomáhá odstranit příznaky alergie.

OTOKY NA NOHOU
Otoky mohou být způsobeny poraněním vazů nebo šlach nohou, odřením, kostěnými výrůstky, artritidou a dalšími příčinami.Mohou být na pohmat tvrdé nebo měkké, noha může být horká a kůň může kulhat.Obecně je nejlepší vyhledat veterinářskou pomoc.

PROBLÉMY S UŠIMA
Potřásání hlavou, odírání uší a výtok z uší jsou příznaky nějakých problémů.Tyto příznaky mohou jednoduše souviset s roztoči (drobnými parazity), ale mohou svědčit i o infekci.Jestliže máte podezření, nechte koně prohlédnot veterinářem.

PŘÍZNAKY KOLIKY
Kolika je bězný zažívací problém, ale může být velmi vážný,Koně,kteří jí trpí, se často válí, ale následně se neoklepou.Mohou si často lehat a vstávat.V případě závažné formy se potí a zjevně mají bolesti.Jestliže si všimnete příznaků koliky, okamžitě zavolejte veterináře.

SCHVÁCENÍ KOPYT A KULHÁNÍ
Schvácení kopyt je zimní problém koně, kteří konzumují příliš šťavnaté letní trávy, mohou onemocnět velmi bolestivým zánětem kopyt.Většinou postihuje přední nohy, které jsou horké, a kůň kulhá.Jestliže má kůň tyto symptomy, odveďte ho z výběhu a zavolejte veterináře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

jake je tvoje oblíbene plemeno koníka?

ČT... 29% (9)
PAINT HORSE... 22.6% (7)
LIPICIAN.... 6.5% (2)
SHETLANDSKÝ PONÍK... 9.7% (3)
HAFLING... 12.9% (4)
MI JE TO JEDNO HLAVNĚ KDYŽ JE TEN KONÍK HODNÝ.. 6.5% (2)
NENÍ TADY... 12.9% (4)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama